جک و قالب بتن


قیمت قالب بتن و جک سقفی در شرکت ایمن کمک، با توجه به کیفیت و استانداردهای بالا، بسیار مناسب و اقتصادی است. این شرکت به عنوان مرکز خرید قالب بتنی ساختمان سازی، انواع مختلف قالب ها و جک ها را برای پروژه های ساختمانی ارائه می دهد. با انتخاب قالب های بتنی از ایمن کمک، شما می توانید از محصولاتی با دوام و عملکرد بهینه بهره مند شوید. همچنین، اسکافلد مثلثی و دیگر تجهیزات ساختمانی با طراحی های خاص، به بهبود کیفیت و سرعت اجرای پروژه های شما کمک می کنند. شرکت ایمن کمک به عنوان تولید کننده انواع قالب فلزی بتن، طیف گسترده ای از قالب ها و جک ها را با کیفیت بالا و طراحی های متنوع ارائه می دهد. قیمت جک و قالب دست دوم در این شرکت، با توجه به شرایط اقتصادی و نیاز بازار، به طور ویژه ای مقرون به صرفه است. این شرکت با تجربه و تخصص در تولید قالب های فلزی بتن، به شما این امکان را می دهد که از میان گزینه های مختلف، مناسب ترین قالب های بتنی را برای پروژه های خود انتخاب کنید. ایمن کمک با ارائه محصولات باکیفیت و خدمات حرفه ای، به ارتقاء کارایی و موفقیت پروژه های ساختمانی شما کمک می کند.

جک و قالب  ساختمان

در خصوص ساختمان سازی و تجهیزات موردنیاز برای ساختمان سازی نیاز به توضیح است که برخی از این تجهیزات از طبیعت به دست می آیند از جمله خاک، شن، رس و... اما در مواردی هم انسان ها این مواد طبیعی را کمی تغییر می دهند تا مصالح جدید و کاربردی تولید شود به عنوان مثال کاشی و سرامیک که از خاک رس ساخته می شوند. در بسیاری از کشورها ساخت تجهیزات ساختمانی به اندازه ای گسترده است که یک صنعت جدا را به خود اختصاص داده. در این مقاله قصد داریم به توضیح بیشتر در مورد تجهیزات قالب بندی و جک سقفی بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و آگاهی از قالب فلزی بتن و جک ساختمانی تا پایان با ما همراه باشید.

تجهیزات بتن ساختمان

بتن چیست؟

یکی از تجهیزات پرکاربرد در ساختمان سازی بتن است. اغلب شما بتن را از نزدیک دیده اید و با آن آشنایی کلی دارید. بتن ها از ترکیب سیمان با موادی دیگر نظیر آب به دست می آیند. حاصل این ترکیب ماده ای با قدرت چسبندگی بسیار بالا است. لازم به توضیح است که ترکیب گفته شده در فوق برای ساخت بتن یک ترکیب کلی است. برای ساخت بتن هایی با ترکیبات مختلف می توان مواد دیگری را نیز به آن اضافه کرد. از جمله این مواد می توان به انواع سنگ دانه اشاره کرد. با توجه به ترکیبات استفاده شده برای ساخت بتن، بتن ها را به انواع مختلفی تقسیم می کنند. به عنوان مثال بتن ساده، بتن مسلح، بتن پیش تنیده، بتن پیش ساخته، بتن سبک و... . در ادامه به توضیح مختصر در ترکیبات انواع بتن می پردازیم. تا پس از آن با قالب فلزی بتن بیشتر آشنا شوید.

برای ساخت بتن از شن، ماسه، سنگ های خردشده و... استفاده می شود. ویژگی و خواص انواع مختلف سیمان رابطه مستقیمی با تجهیزات سازنده بتن و میزان هر یک از مواد درون بتن رابطه مستقیم دارد. سیمان را می توان مهم ترین ترکیب سازنده بتن دانست. سیمان به نوعی یک ماده هیدرولیک محسوب می شود. مواد هیدرولیک موادی هستند که در صورت ترکیب شدن با آن سفت و چسبنده می شوند. در خصوص سیمان لازم به توضیح است که تنها ماده تشکیل دهنده بتن که خود نیز از ترکیبات دیگری به دست می آید، سیمان است. سیمان خود متشکل از مواد دیگری نظیر سنگ آهک، ماسه سنگ، شن، آهن و... است. از دیگر تجهیزات موردنیاز برای ساخت و تهیه بتن می توان به سنگ دانه های بتن اشاره کرد.

سنگ دانه های استفاده شده درون بتن دو نوع هستند. یک نوع سنگ دانه های درشت و نوع دوم آن هم سنگ دانه های ریز یا به اصطلاح همان ماسه است. سنگ دانه ها خود خاصیت چسبندگی ندارد، اما توسط خمیر سیمانی کنار یکدیگر قرار می گیرند . استفاده از سنگ دانه ها برای ساخت بتن نکات زیادی دارد. این مواد باید به اندازه و درست استفاده شوند. استفاده درست و به اندازه از سنگ دانه ها برای ساخت بتن سبب بهبود کیفیت بتن ساخته شده می شود. به طور کلی می توان گفت ۷۰ تا ۸۰ درصد از وزن بتن نهایی مربوط به سنگ دانه هایی است که برای ساخت آن ها استفاده شده.

سنگ دانه ها به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند. برخی از کارگاه ها این سنگ دانه ها را جمع آوری و دسته بندی می کند و به فروش می رساند. به جهت سهولت استفاده و افزایش کیفیت بتن تولیدی بهتر است برای ساخت بتن از سنگ دانه های شکسته شده که ابعاد مناسب و موردنیاز دارند، استفاده شود. برای اطمینان از کیفیت و مناسب بودن سنگ دانه های استفاده شده باید به نکاتی توجه کرد . از جمله این نکات این است که سنگ دانه ها باید به طور یکدست با ترکیب سیمان و آب مخلوط شوند. دوم اینکه سنگدانه ای مناسب است که ترکیب آن در بتن سبب ایجاد خلل در فرایند خشک شدن بتن نشود. از همه مهم تر هم اینکه سنگ دانه های استفاده شده نباید بر روی کیفیت بتن نهایی تأثیر منفی بگذارند و سبب کاهش کیفیت آن شوند . در پایان هم یکی از مهم ترین ترکیبات اصلی بتن آب است که بهتر است به آن هم اشاره کنیم. آب یکی از عوامل اصلی تعیین کننده میزان غلظت و چسبندگی بتن است. آب باید به میزان کافی استفاده شود . استفاده از آب زیاد سبب شل بودن بتن می شود. اگر هم میزان آب کم تر از میزان موردنیاز استفاده شود، مواد تشکیل دهنده بتن به خوبی با یکدیگر ترکیب نمی شوند.

خرید قالب بتن فلزی

قالب فلزی بتنی چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات ساختمان سازی پرکاربرد قالب فلزی است که قیمت قالب بتن فلزی دست دوم کارکرده با قالب فلزی نو متفاوت است. می توان گفت استفاده از آن از زمان گذشته تا به امروز در ساختمان سازی رواج داشته است. به طور کلی با بتن آشنا شدید، حال در توضیح قالب فلزی بتن باید گفت، وسیله ای است که برای بتن ریزی در سازه هایی که از جنس بتن هستند، مورداستفاده قرار می گیرد. قالب فلزی در ابعاد مختلف موجود است. در تعریف ساده قالب بتنی یک سازه موقت است زیرا بعد از پایان کار بتن از آن جدا سازی می شود. بتن پس از خشک شدن بسیار مقاوم است. مقاومت این سازه به معنای عدم انعطاف پذیری آن است. این خصوصیت سبب شده تا از آن در مواقعی استفاده شود که مقاومت بالا مدنظر است. بتن دچار ترک خوردگی نمی شود.

با توجه به این توضیحات می توان گفت که پس از خشک شدن به هیچ عنوان نمی توان بتن را حالت داد . اگر بخواهیم برای موارد موردنظر از بتن با ابعاد مدنظر استفاده کرد، چه باید کنیم؟ پاسخ این سؤال بسیار راحت است، آن هم استفاده از قالب فلزی بتن است. در ابتدا بلافاصله پس از تهیه بتن که هنوز حالت نیمه جامد دارد، می توان آن را حالت داد. به جهت حالت دهی درون قالب های فلزی مخصوص ریخته می شود. بعد از اینکه بتن در این قالب ها به سفتی موردنظر رسید، آن را جدا می کنند.

قالب بتن دست دوم کارکرده

قالب فلزی انواع مختلفی دارد از جمله این انواع می توان به قالب های چوبی، قالب آجر و قالب فلزی اشاره کرد. کاربرد همه انواع قالب های مورداستفاده برای حالت دهی به بتن یکسان است. موردی که سبب می شود تا در پروژه های مختلف از قالب هایی با جنس های مختلف استفاده می شود، این است که با توجه به نوع پروژه، هزینه، زمان موردنیاز جهت اتمام پروژه و ... جنس قالب بتنی انتخاب می شود. در بین موارد گفته شده قالب فلزی بتن بیشتر استفاده می شود. از این نوع قالب در پروژه هایی استفاده می شود که عمق پی آن ها زیاد است.

از طرفی دیگر در موارد دیگری هم از این نوع قالب فلزی استفاده می شود از جمله ستون های بتنی، قالب بندی فوندانسیون، ساخت اتوبان و دیوار سازی و... علت استفاده از قالب فلزی در پروژه های گفته شده این است که این نوع قالب فلزی استحکام و مقاومت بالایی دار د. به همین دلیل در پروژه های سنگین از آن استفاده می شود تا حین پروژه ریختن بتن درون آن سبب بروز مشکل نشود و قالب استحکام لازم جهت نگهداری آن را داشته باشد. به طور کلی اهمیت قالب بندی بتن و توجه به این نکته که بتن بعد از خشک شدن حالت پذیر نیست، سبب شده تا انتخاب قالب از اهمیت بالایی برخوردار باشد. برای انتخاب آن باید به نکات زیادی توجه شود تا انتخاب درستی داشته باشید .

مرکز قالب بتن

نکات مهم در استفاده از قالب فلزی بتن ساختمان

دانستید که قالب فلزی بتن یکی از تجهیزات قالب بندی و جک سقفی است. این قالب ها در جنس های مختلفی تولید می شوند. به طور کلی می توان آن ها را به ظرف هایی تشبیه کرد که جهت حالت دهی به بتن مورداستفاده قرار می گیرند. بتن از جمله تجهیزات ساختمان سازی است که بعد از سفت شدن به هیچ عنوان حالت پذیری ندارد و نمی توان شکل آن را تغییر داد. به همین جهت بلافاصله بعد از درست شدن بتن زمانی که حالت نیمه جامد دارد آن را درون قالب های مخصوصی می ریزند تا به همان حالت شکل بگیرند و سفت شوند . جالب است بدانید از جمله مزیت های استفاده از قالب بتنی این است که بتن بعد از خشک شدن به آن نمی چسبد .

در نتیجه بعد از خشک شدن بتن درون قالب به راحتی می توان آن را از قالب جدا کرد و در ساختمان سازی و سازه های موردنظر از آن استفاده کرد. توجه به این نکته که قالب فلزی بتن به هر شکلی که باشد، بتن خشک شده نهایی هم به همان شکل می شود، سبب شده تا توجه به صاف و یکنواخت بودن قالب از اهمیت بالایی برخوردار باشد. اگر سطح قالب به اندازه صاف و یکنواخت نباشد، احتمال بروز حفره در شکل بتن نهایی وجود دارد.

نکته دیگری که در استفاده از قالب بتنی باید به آن توجه کرد این است که قالب های فلزی بتن همان گونه که از نام آن ها مشخص است، از جنس فلز ساخته می شوند . در نتیجه همانند سایر وسایل فلزی وقتی در معرض نور و گرمای زیادی قرار بگیرند، گرم می شوند. از طرفی دیگر باید به این موضوع اشاره کرد که اگر وقت ریختن بتن درون قالب، قالب گرم باشد احتمال بروز تغییر رنگ در بتن نهایی در اثر گرم بودن قالب فلزی وجود دارد. از طرفی دیگر دمای زیاد قالب بر روی صاف و یکنواخت شدن بتن خشک شده نهایی نیز تأثیر منفی می گذارد. بهترین راه این است که قبل از ریختن بتن درون قالب به خصوص در فصول گرم سال به این نکته توجه داشته باشید که دمای قالب فلزی بتن دمای معمولی باشد نه زیاد. لازم به یادآوری است که انتخاب قالب فلزی از اهمیت بالایی برخوردار است. مدیران پروژه های اجرایی باید تمام نکات جانبی را در نظر بگیرند. از جمله جنس، ابعاد و... در نهایت انتخاب درستی داشته باشند.

تولید قالب فلزی

مزیت های استفاده از قالب آهنی بتن

قالب آهنی در مقایسه با دو نوع دیگر که قالب چوبی یا قالب آجری هستند، مزایای بیشتری دارند. از جمله مهم ترین مزایای آن استحکام و مقاومت بالای آن است . از طرفی دیگر قالب فلزی تمام معایبی که قالب چوبی را دارد، برطرف کرده است. قالب فلزی یک سطح نسبتاً صاف و صیقلی دارد . از طرفی دیگر ضریب تکرارپذیری آن بالا و در نتیجه سرعت ساخت آن زیاد است. از دیگر مزایای استفاده از قالب فلزی این است که این قالب در سایز و ابعاد متفاوتی تولید می شود. در نتیجه تنوع انتخاب بالایی دارد و می توان به منظور موارد مختلف از آن استفاده کرد. در خصوص سایزبندی قالب های فلزی می توان گفت شروع قالب ها از عرض ۱۰ سانتی متر است. بعد از آن قالب فلزی با عرض ۱۵ سانتی متر وجود دارد.

به همین ترتیب ابعاد قالب فلزی با مضرب عدد ۵ ادامه پیدا می کند. بزرگ ترین قالب فلزی هم عمقی معادل ۵۰ سانتی متر دارد. موارد گفته شده در مورد عرض قالب های فلزی است. در خصوص طول این قالب ها هم لازم به توضیح است که طول آن ها ابعاد استاندارد دارد. همانند عرض قالب های فلزی، طول این قالب ها نیز سایزبندی دارد. طول استاندارد این قالب ها معادل ۱ متر، 1.5 متر و ۲ متر است. قالب های فلزی در پروژه های ساختمان سازی کاربردهای مختلفی دارند. از جمله در قسمت های متفاوت نظیر فوندانسیون، ستون ها، دیوارها و... مورداستفاده قرار می گیرند. اگر تمایل دارید تا کار قالب بندی با سرعت بیشتری انجام شود، پیشنهاد ما به شما این است که به منظور قالب بندی دیوارها از پنل هایی با ابعاد بزرگ تر استفاده کنید.

ساختار قالب بتن

روند تولید قالب فلزی

تا این قسمت از مقاله با قالب فلزی و کاربرد اصلی آن آشنا شدید. حال نوبت به آن رسیده تا با روند تولید این قالب های فلزی نیز بیشتر آشنا شوید. برای تولید قالب های فلزی در قالب های جوشی از ورق های فلزی استفاده می شود. ورق هایی با ضخامت ۳ میل برای استفاده در قسمت کف قالب ها و ورق هایی با ضخامت ۵ میل برای استفاده در قسمت تسمه های قالب فلزی بتن. لازم به توضیح است که روند تولید قالب های خم متفاوت است. برای تولید قالب های خم فقط از ورق های ۳ میل استفاده می شود. از مهم ترین ویژگی های قالب های لبه خم می توان به سبک بودن و مقاومت بالای آن ها اشاره کرد. این ویژگی قالب های خم در کنار مزایایی که دارد سبب شده تا استفاده از این نوع قالب برای دیوارهایی که نیاز به اکسپوز دارند، گزینه مناسبی نباشد. در توضیح علت این موضوع می توان گفت زمانی که کنار تسمه های آن ها خم شود، بعد از قرارگیری قالب ها در کنار یکدیگر کاملاً در کنار هم قرار نمی گیرند و به هم نمی چسبند. این موضوع به اصطلاح سبب بروز ماهیچه های بتنی در نتیجه کار می شود.

جک سقفی

جک سقفی نگهدارنده قالب

یکی دیگر از تجهیزات موردنیاز جهت ساختمان سازی، جک سقفی است که قیمت جک سقفی دست دوم کارکرده و جک سقفی نو سالم متفاوت است. از نام این محصول می توان تا حدود زیادی نقش و کاربرد آن را حدس زد. از جک سقفی به منظور نگهداری ثابت سقف استفاده می شود . جک سقفی بار وارد شده از وزن سقف را تحمل می کند. کاربرد جک سقفی زیاد است، می توان گفت برای انواع سقف از جمله سقف وافل، تیرچه بلوک، یونولیت و... مورداستفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید انواع مختلف سقف جهت پایداری و مقاومت نیاز به جک نگهدارنده دارند. این نگهدارنده هم همان جک ساختمانی هست. ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که هدف از این نگهدارنده چیست؟ یا به عبارتی بهتر سقف چرا به نگهدارنده نیاز دارد. در پاسخ باید گفت در حین ساخت سقف از نگهدارنده استفاده می شود تا قبل از تکمیل، سقف نریزد.

جک سقفی دست دوم کارکرده

در برخی موارد استفاده از جک ساختمانی اهمیت بیشتری دارد. از جمله این موارد می توان به زمان هایی اشاره کرد که جهت ساخت سقف از قالب های بتنی استفاده می شود . جک ساختمانی یک وسیله پرکاربرد است که از سه جز اصلی تشکیل می شود. سه ماده و جز اصلی سازنده جک ساختمانی عبارتند از: قسمت نری، قسمت مادگی و در نهایت رزوه. جک با این سه قطعه اصلی نقش نگهدارندگی خود را ایفا کرده و از ریزش سقف جلوگیری می کند.

سه بخش توضیح داده شده اجزای اصلی تشکیل دهنده جک نگهدارنده هستند که در قسمت بالایی جک وجود دارند. جدای از این جک های نگهدارنده ساختمانی یک پایه هم دارند. پایه آن ها لوله های فلزی هستند که ضخامت های متفاوتی دارند. رایج ترین پایه استفاده شده، پایه هایی هستند که ضخامت آن ها ۲ میلی متر است و قطر ۶ سانتی متری دارند. قسمت بالایی جک هم از لوله هایی تشکیل شده که قطر آن ها حدود ۵ سانتی متر است و ضخامت ۲ .۵ میلی متری دارند.

جک نگهدارنده قالب

در تقسیم بندی کلی می توان جک ها را به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول جک های سبک هستند . همان گونه که از نام آن ها قابل حدس است، این دسته از جک ها توان تحمل بارهای سبک یا به عبارتی بهتر سقف هایی با وزن کم را دارند. دسته دوم جک های ساختمانی هم شامل جک های سنگین می شود . جک های ساختمانی در این گروه قرار می گیرند که مقاومت آن ها بالا است و می توانند فشار زیادی را تحمل کنند. مشتری با توجه به پروژه ای که در دست دارد و توجه به وزن تقریبی سقف می تواند جک ساختمانی مناسب را انتخاب کند. در نتیجه وزن تقریبی جک بنا به درخواست مشتری مشخص می شود.

جالب است به این نکته هم اشاره کنیم که جک های ساختمانی قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند. به این منظور بر روی قسمت نری جک سوراخ هایی را تعبیه می کنند. هدف از ایجاد این سوراخ ها بر روی لوله نری جک ساختمانی این است که مشتری با استفاده از آن ارتفاع موردنظر خود را تنظیم کند. این سوراخ ها پین فنردار دارند. علاوه بر این فاصله آن ها نیز مشخص و معین شده است. به طور معمول می توان گفت در فاصله ۱۰ سانتی متر قرار دارند. برای اتصال آن ها با یکدیگر و بر روی قسمت مادگی جک ساختمانی از پیچ و مهره یا انواع مختلف رزوه استفاده می شود. در خصوص قسمت نری جک های ساختمانی قابل به توضیح است که با توجه به فاکتورهای مختلفی نظیر طرح سازه و نوع جک می توان به صورت متحرک ساخته شوند. برخی از جک های ساختمانی به صورت شاقول ساخته می شوند. در این نوع جک ساختمانی به منظور افزایش ضریب اطمینان سازه شمع هایی قرار داده شده است. این شمع ها را عموماً به شکل هایی نظیر لوله، قوطی و... می سازند.

جک ساختمان سازی

انواع و کاربرد جک سقفی

جک ساختمانی محصولی پرکاربرد است که انواع مختلفی دارد. انواع جک ساختمانی عبارتند از: جک فلزی، جک تلسکوپی، جک شمعی، جک سقفی صلیب دارد، جک سقفی بدون صلیب، جک سقفی عراقی و... . به طور کلی جک ساختمانی از جمله تجهیزات پرکاربرد است که در انواع پروژه های ساختمانی مورداستفاده قرار می گیرد. در خصوص کاربرد این محصول لازم به توضیح است که برای استفاده از آن فرقی ندارد که پروژه ساختمان سازی یک خانه است یا یک مجتمع تجاری چند طبقه. در هر حالت استفاده از جک سقفی امری لازم و ضروری است. در توضیح بیشتر نقش این وسیله می توان یک مثال آورد. به عنوان مثال در حال ساخت یک ساختمان چندین طبقه هستید. از ابتدای ساخت سقف به جهت نگهداری از سقف و تحمل بار آن تا سقف فرو نریزد از جک سقفی استفاده می شود. استفاده از جک سقفی تا زمانی ادامه دارد که سقف آن طبقه کامل شود و احتمال ریزش آن به صفر برسد. پس می توان گفت استفاده آن برای ساختمان سازی موقت است و پس از پایان کار سقف دیگر نیازی به استفاده از آن نیست.

قالب بتن و جک سقفی

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد تجهیزات قالب بندی و جک سقفی پرداختیم. به طور کلی با بتن، قالب فلزی بتن و جک ساختمانی آشنا شدید. دانستید که بتن یکی از تجهیزات اصلی ساختمان سازی است که از ترکیب برخی موارد نظیر سیمان، سنگ دانه، آب و... تولید می شود. پس از ترکیب ماده نهایی به دست آمده یک ماده چسبناک است که بعد از خشک شدن مقاومت بسیار بالایی دارد.

مقاومت بالای این محصول به معنای عدم حالت پذیری آن بعد از خشک شدن است . به همین دلیل در برخی موارد که اشخاص قصد حالت دادن به بتن را دارند از قالب های فلزی استفاده می کنند. قالب های استفاده شده برای بتن جنس های مختلفی نظیر چوب، آهن و... دارند. در بین انواع قالب بتنی، قالب فلزی به دلیل مقاومت و استحکام بیشتری که دارد بیشتر مورداستفاده قرار می گیرد. بتن ها را پس از تهیه کردن یعنی همان زمانی که حالت نیمه جامد دارند درون قالب فلزی بتنی ریخته، پس از مدتی بتن خشک شده و به آسانی از قالب فلزی جدا می شود. علاوه بر موارد گفته شده در مورد جک ساختمانی نیز اطلاعات بیشتری کسب کردید. دانستید که کاربرد اصلی جک های ساختمانی این است که هنگام ساخت سقف از ریزش آن جلوگیری کنند. جک ساختمانی دو نوع سبک و سنگین تولید می شوند. جک ساختمانی سبک می تواند سقف هایی که وزن مناسب و کمی دارند را تحمل کند. نوع دوم هم جک ساختمانی سنگین که به دلیل مقاومت بیشتر سقف های سنگین را هم تحمل می کنند.

قیمت خرید جک سقفی قالب بتنی کار کرده استفاده شده قالب بندی بتن فروشنده قالب بتن

تجهیزات ساختمانی کلمه ای که بسیاری از ما بارها آن را شنیده ایم، اما سؤالی که در این قسمت مطرح می شود این است که تجهیزات ساختمانی به چه معنا است؟ این سؤال یک پاسخ شفاف و روشن دارد، آن هم این است که به هر ماده ای که برای ساخت ساختمان استفاده می شود، تجهیزات ساختمانی می گویند. از جمله تجهیزات ساختمانی می توان به سیمان، شن، چوب، آهن و... اشاره کرد که همه این موارد به جهت ساخت ساختمان مورداستفاده قرار می گیرند.

پشتیبانی
پاسخگو
6245 412 0912